5 przyczyn bólu brzucha, o których mogłeś nie wiedzieć


Zdrowie / sobota, Listopad 18th, 2017

W dzisiejszych czasach społeczeństwo zmaga się z tak wieloma dolegliwościami i problemami zdrowotnymi jak chyba jeszcze nigdy wcześniej! Wynika to z wielu czynników, wydaje się, że głównie cywilizacyjnych. Ale nie o tym ten post 🙂

Część z chorób i dolegliwości jest łatwa do zdiagnozowania, inne już zdecydowanie trudniejsze. Ja, ze względu na własne doświadczenia skupiam się na tych dotyczących przewodu pokarmowego, w szczególności jelit. Oczywiście nie jestem lekarzem i nie będę się tutaj doktoryzować pod kątem medycznym, spokojnie 🙂 Ale chciałbym podsunąć Ci kilka pomysłów skąd mogą brać się dolegliwości Twoje lub Twoich bliskich. Słyszałam bowiem wiele niekończących się historii osób, które biegają od lekarza do lekarza, a ci nie są w stanie nie tyle rozwiązać problemu, co nawet zasugerować jakiejś sensownej przyczyny poza stresem i zespołem jelita wrażliwego… Zresztą – tak także wyglądała moja historia, o której pisałam tutaj

A więc… co może powodować Twoje dolegliwości?

Te typu: bóle brzucha, wzdęcia, zaburzona perystaltyka, zgaga, uczucie sytości po małych porcjach, problemy z redukcją wagi i wiele innych – także niezwiązanych bezpośrednio z bólem brzucha. Np. problemy z cerą, ciągłe zmęczenie, brak koncentracji i energii.

1. Nietolerancje pokarmowe

Objawia się nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną po spożyciu danego produktu. Ale uwaga, nie jest to alergia! Alergia jest łatwiejsza do zdiagnozowania, ponieważ objawy pojawiają się zaraz po kontakcie z alergenem (np. moja mama ma alergię na pomarańcze – zawsze po zjedzeniu dostaje wysypki). Nietolerancje pokarmowe trudniej wykryć, ponieważ reakcja organizmu pojawia się z opóźnieniem i często może nie być tak wyraźna. Poza tym, możesz mieć nietolerancje na kilka produktów lub wręcz całe grupy produktów, więc… ciężko samemu postawić diagnozę. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją specjalistyczne badania, które pozwolą sprawdzić czy cierpisz na nietolerancje pokarmowe, a jeśli tak to jakich produktów nie tolerujesz. Na rynku polskim jest kilka rodzajów testów – najpopularniejszy i najszerzej dostępny to chyba FoodDetective (metoda ELISA) i słyszałam o nim dobre opinie. Ja zdecydowałam się na Kod Metaboliczny (test cytotoksyczny). Są także inne. Ich cena zależy głównie od liczby produktów, na które sprawdzana jest reakcja. Moim zdaniem warto zrobić test jak najszerszy, czyli na 200 produktów, ale jest to koszt powyżej 1.000 złotych.

Jak zwalcza się nietolerancje pokarmowe?
Produkty, które wyszły w reakcji odstawiamy na jakiś czas. Test, który ja wykonywałam miał cztery różne poziomy reakcji. Jeśli reakcja jest na pierwszym poziomie – odstawiamy na 3 miesiące, jeśli na drugim – na 6 miesięcy, jeśli na trzecim – na 9 miesięcy. Jeśli, tak jak w moim przypadku, w reakcji wyjdzie bardzo wiele produktów na wyższych poziomach, pewnie poza dietą eliminacyjną trzeba będzie odstawić także inne grupy produktowe, które hamują regenerowanie się organizmu (zwalczanie zapaleń) – czyli np. cukier i mięso. O tym, że nie jest to koniec świata nawet w wersji hardcore możesz przeczytać tutaj 🙂

bread-2755097_1920

2. Pasożyty 

Pewnie pamiętasz z biologii 🙂 Pasożyty to organizmy odżywiające się kosztem innych organizmów. Wiem, że stwierdzenie, że możesz mieć w swoim ciele pasożyty brzmi abstrakcyjnie i trochę przerażająco, ale… większość z nas je ma. Tylko nie u wszystkich powodują przykre dolegliwości. Co więcej, choroby pasożytnicze należą do najpowszechniejszych na świecie! Jak sprawdzić czy okupują także Twój organizm? Najpopularniejszym badaniem jest badanie kału, ale… jest ono obarczone bardzo dużą niedokładnością. Obrazowo mówiąc – jeśli akurat któryś z pasożytów zdecyduje się wyleźć wraz z Twoim kałem to badanie da wynik pozytywny 🙂 Jeśli akurat wszystkie postanowią pozostać w środku – negatywny 🙂 Ja korzystałam z innego badania (dedykowane nie tylko pasożytom) – Skanera Diacom.

Jak zwalczyć pasożyty?
Niestety trzeba przyjmować specjalne tabletki, które organizm ludzki zazwyczaj ciężko znosi (ja osobiście czułam się bardzo osłabiona i… jakby chora). Mogą to być antybiotyki wydawane na receptę lub delikatniejsze dla organizmu suplementy na bazie ziół (ja stosowałam to drugie). Moje leczenie było wspomagane także terapią biorezonansową, ale chyba nieczęsto się ją stosuje. Co ważne, podczas leczenia trzeba przestrzegać diety, przede wszystkim eliminując z niej cukier (w każdej postaci). To bowiem idealne środowisko dla rozwoju pasożytów!
Istnieje też nieco łatwiejsza droga zwalczania pasożytów, chociaż podobno nie jest skuteczna na wszystkie – leki typu Zentel. Np. Zentel jest dostępny na receptę, ale bardzo wygodny do stosowania i nie ma negatywnego wpływu na organizm (to tylko jedna tabletka, czasem po dwóch tygodniach bierze się kolejną, żeby wzmocnić efekt). Niektórzy biorą go nawet regularnie (np. raz lub dwa razy w roku) bez sprawdzania czy akurat mają pasożyty czy nie 🙂 Głównie ci, posiadający w domu zwierzęta.
Warto pamiętać, że w zwalczaniu pasożytów pomaga też wiele roślin i owoców, np. czosnek, pestki dyni, sok z kiszonej kapusty czy koper włoski.

3. Nierównowaga flory jelitowej

W organizmie występują miliardy bakterii. Niektóre z nich są złe, a niektóre dobre. To te dobre bakterie dbają o nasze bezpieczeństwo po zjedzeniu różnych pokarmów, pomagają też w procesach życiowych. Te złe – szkodzą. Bardzo ważne więc, żeby w naszym organizmie znajdowało się więcej tych dobrych niż złych. Jeśli jest inaczej – mamy problem i możemy mieć wiele różnych dolegliwości bólowych z tego tytułu. Są również badania, które pokazują, że nierównowaga flory jelitowej sprzyja otyłości.
Nierównowaga flory jelitowej może mieć różne przyczyny, często to zbiór różnych czynników takich jak przebywanie w nowym środowisku, styczność ze zwierzętami, spożywanie różnych pokarmów czy przyjmowanie antybiotyków.

Jak sobie poradzić z nierównowagą flory jelitowej?
Zażywać probiotyki i prebiotyki. Te pierwsze to dobre bakterie, te drugie mają za zadanie te dobre bakterie wspierać. Probiotyki znajdują się m.in. w fermentowanych produktach mlecznych, a więc np. w jogurtach i kefirach, ale dostępne są także w tabletkach. Sprawa nie jest jednak taka prosta, ponieważ jest wiele różnych szczepów bakterii i często ciężko stwierdzić, które akurat będą pomocne dla nas. Dlatego warto skonsultować to z dobrym lekarzem lub dietetykiem. Prebiotykami mogą być substancje naturalne np. błonnik pokarmowy lub dodatki do żywności o charakterze prozdrowotnym.
Odbudowę równowagi flory jelitowej wspierają również: różnorodna dieta, spożywanie produktów sfermentowanych i pełnoziarnistych czy odstawienie mięsa.

4. Przerost bakterii jelitowych (SIBO)

Wg mnie powinno znajdować się w podstawowym pakiecie badań, gdy pacjent przychodzi z chronicznym bólem brzucha do lekarza. Co to takiego?  Pojawienie się i rozrost w jelicie cienkim bakterii, które normalnie znajdują się w jelicie grubym. Nie są to złe bakterie, ale znajdują się nie w tym miejscu co powinny. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, m.in. różnego rodzaju infekcje, nieszczelne jelito, zaburzona praca tarczycy czy stres lub nadmiar ćwiczeń fizycznych. Może powodować to bóle brzucha, wzdęcia, nudności, długotrwałe zaparcia, przewlekłe zmęczenie, refluks, zgagę, anemię i wiele innych. To też często przyczyna zespołu jelita wrażliwego, więc jeśli masz taką diagnozę koniecznie zrób test na SIBO – może można wyleczyć Twoją „chorobę” 🙂 Niestety SIBO zazwyczaj ciężko się diagnozuje, bo w Polsce jest wciąż niewielka wiedza na ten temat. Ja zmagam się z problemami trawiennymi od kilku lat i zanim trafiłam do kliniki, w której się leczę nikt (żaden lekarz!) nawet nie wspomniał o SIBO – a uwierz… byłam u wielu. Ale nie martw się – już wiesz o SIBO, więc możesz wziąć sprawy w swoje ręce!
Jak więc je zdiagnozować? Najlepiej wykonując test wodorowy. W Warszawie jest kilka miejsc, gdzie możesz go wykonać (np. klinika VIMED, LuxMed), ale w pozostałych większych miasta na pewno także. Test polega na pomiarze wodoru w wydychanym powietrzu – najpierw pije się laktulozę, a potem przez trzy godziny z określoną częstotliwością wykonuje się pomiary (wydycha powietrze w specjalne urządzenie).
W polskim internecie wciąż jest niewiele szczegółowych informacji dotyczących SIBO. Jeśli chcesz wiedzieć więcej – udaj się od razu tu 🙂

Jak sobie poradzić z SIBO?
Niestety, w grę wchodzi antybiotyk, a więc leczenie należy odbyć pod okiem dobrego lekarza. Oczywiście wspomagająco także dieta. Jeśli odżywiasz się zdrowo – antybiotyk powinien pomóc (jedna lub dwie dawki). Jeśli nie – niezbędna może okazać się specjalna dieta (Protokół dr Siebecker).

5. Zanieczyszczenie wątroby

W wątrobie każdego człowieka zbierają się toksyczne złogi – nic na to nie poradzimy. Mają na to wpływ m.in. zanieczyszczone środowisko, siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, spożywane w żywności barwniki i konserwanty czy substancje chemiczne (np. z leków). Jeśli organizm nie radzi sobie z ich wydalaniem zatruciu ulegają wszystkie tkanki, ale szczególnie organy odpowiedzialne za oczyszczanie z nich organizmu, np. właśnie wątroba. Powoduje to szereg dolegliwości takich jak np. bóle brzucha, przewlekłe zmęczenie, pogorszenie samopoczucia.

Jak oczyścić wątrobę?
I tu zdania są podzielone. Chyba najczęstszą metodą są wszelkiego rodzaju detoxy – najczęściej owocowe lub owocowo-warzywne. Oczywiście mają one w tym przypadku pozytywny wpływ, ale często mogą okazać się niewystarczające, ponieważ nie działają na poziomie komórkowym. Podobno najlepsze efekty daje odpowiednio dobrany plan żywieniowy połączony z zabiegami medycyny fizykalnej. Ja oczyszczenie wątroby wykonywałam w klinice , w której „się leczę”. Na ich stronie znajdziecie informacje jak taka procedura wygląda. Pewnie są także inne miejsca i inne metody, ale nie stosowałam, więc nie będę polecać 🙂 W każdym razie jeśli masz ww. dolegliwości – zainteresuj się tematem!

detox-1995433_1920

Mam nadzieję, że powyższe okaże się dla Ciebie pomocne! A jeśli Ty nie masz problemów to przekaż info bliskim, którzy mają! Jeśli komuś uda się pomóc – bomba :)!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *